پیدا کردن مک آدرس آیفون و آیپد در IOS

در این آموزش کوتاه میخوایم روش پیدا کردن مک آدرس آیفون و آیپد رو خدمت‌تون توضیح بدیم. در بعضی مواقع پیش میاد که مجبور میشید مک آدرس‌‍تون رو به دست بیارید؛ مثلاً برای اعمال مک فیلترینگ. در ادامه به اختصار توضیح میدیم که مک آدرس چیه و بعدش روش به دست آوردن مک آدرس در گوشی‌ها و تبلت‌هایی با سیستم عامل iOS رو خدمت‌تون عرض میکنیم.

مک آدرس چیه؟

هر کارت شبکه یک شناسه 12 کاراکتری داره که بهش میگن مک آدرس MAC Address یا آدرس فیزیکی Physical Address. هر دستگاه کامپیوتری که به یک شبکه کامپیوتری وصل باشه (PC، گوشی موبایل، تبلت یا هر وسیله دیگه) با مک آدرس در شبکه شناسایی میشه.

روش پیدا کردن مک آدرس آیفون و آیپد
برای پیدا کردن مک آدرس در iOS کافیه مراحل زیر رو انجام بدید:
  • برید به تنظیمات iOS (Settings) و روی General با آیکون چرخ دنده ضربه بزنید
  • حالا برید تو قسمت درباره (About)

مک آدرس آیفود و آیپد دانشگاه کوثر

  • خب همونطور که میبینید در این صفحه اطلاعات کامل دستگاه‌تون (آیفون و یا آیپد) نمایش داده میشه. در این صفحه بگردین و گزینه Wi-Fi Address رو پیدا کنید. شناسه ای که رو به روی این گزینه نوشته شده مک آدرس آیفون یا آیپد شماست. برای شفاف‌سازی لازمه خدمت‌تون عرض کنیم که تو این صفحه گزینه‌ای با عنوان MAC Address وجود نداره و مک آدرس آیفون و آیپد در iOS با عنوان Wi-Fi Address نمایش داده میشه

  • تموم شد!
نکته مهم: زیر همین گزینه یه گزینه دیگه وجود داره با عنوان Bluetooth که رو به روش یه مک آدرس دیگه دیده میشه. این آدرس به بلوتوث دستگاه‌تون مربوط میشه و ربطی به وای فای نداره. حواس‌تون باشه این 2 تا رو با هم اشتباه نگیرید. چون برای تنظیمات در شبکه، شما به مک آدرس وای‌فای نیاز دارید نه بلوتوث!
 
مطالب مرتبط
برای فهمیدن مفهوم مک آدرس و پیدا کردن مک آدرس گوشی، تبلت، لپ‌تاپ یا کامپیوترتون می‌تونین از آموزش‌های زیر استفاده کنین: